Naučiť dieťa držať jeho slovo

Naučiť dieťa držať jeho slovo.

Stáva sa vám často stretávajú s vtedy, keď zmluva s dieťaťom, že bude robiť niečo, alebo naopak už nebudú robiť, a potom proti všetkým očakávaniam, že sa chová, ako keby neexistovala táto dohoda.

Si rozrušená, urazil, začnete nadávať: “Prečo si to urobil znova sme už diskutovali …?”

Dieťa je tiež naštvaný, že ťa sklamal. On sľubuje, že bude viac neurobí. Vyzerá to veľmi presvedčivé, ale nabudúce to sa opakuje.

Otázkou je, prečo tomu tak je a či to má niečo spoločné?

Existuje pokušenie na liečbu dieťa ako “za dospelých …”, ako keby rozdiely medzi ňou a dospelých sú kvantitatívne (napr menej skúseností, menej rozvinuté pamäti, menšie množstvo pozornosti). Ale psychický aparát dospelý a dieťa sa veľmi líšia v kvalite. Dieťa vníma svet v inom mozgu. Jeho vnímanie a myslenie prácu inak.

Pozrite sa na situáciu očami dieťaťa:

scéna 1

spýtala sa mamička, napríklad na čistenie veci v miestnosti pred jej príchodom. Dieťa súhlasí a hovorí niečo ako “Áno …”. Znamená to ale, “Jo …” dieťa osobnosť vzal prácu a naozaj bude fungovať v súlade s dohodami?

scéna 2

Dieťa si pamätá, že za hodinu mamička friend vziať ho do hudobnej školy alebo vyučujúceho, alebo niečo iné, ale stále nie kompletnú domácu úlohu (!). Alebo snáď dieťa sľúbil deťom, ktoré prichádzajú hrať futbal proti susedným dvore. Cíti zodpovedný za tím a spustí nohy na prvý hovor.

scéna 3

Odstránený robiť veci v miestnosti v stanovenej lehote? Pravdepodobne nie. Len preto, že už existujúce zámery a vnútorné deti mali jednoducho nemajú “dovolené” dieťa, aby tak urobili.

scéna 4

Mama sa hnevá, a na druhej strane úprimne vydesilo, že dieťa nemôže vykonávať aj tie najzákladnejšie povinností. Sám sa dieťa rozrušený, že jeho matka, že je nespokojný a chce v budúcnosti bude lepšie (ale pravdepodobne sa správať v podobných situáciách).