Nawet nastolatki nie potrafią prać ubrania

Nawet nastolatki nie potrafią prać ubrania. Nie pozwól dziecku stać się jednym z nich. Dzieci już w wieku dwóch lat będą z przyjemnością wyciągnąć pranie z pralki i przynieść go dla ciebie. Nie zabraniaj mu powtarzać swoje działania i cierpliwie pokaż, jak należy to robić prawidłowo. Do 5 lat dziecko jest już w stanie dostać pranie mniej lub bardziej delikatnie i podawać go do ciebie, aby można powiesić na suszarce.

W wieku można już nauczyć dziecko prać samodzielnie. Opowiedz o trybach pracy twojej pralki. Pokaż, jaki algorytm czynności należy wykonać: pobierz brudy tego samego koloru, dodać proszek do prania i odżywkę, wybrać ustawienia i uruchomienia samochodu — twoje dziecko jest już na tyle dorosły, aby to zrozumieć.
W uprawie roślin

Świadomego zainteresowanie naturze u dziecka zaczyna się pojawiać do trzech lat, a to oznacza, że nadszedł czas, aby nauczyć go ostrożnie odnosić się do roślin, i najlepszym sposobem, aby to zrobić — wyhodować coś samodzielnie. Teraz sprzedaje się dużo zestawów, składających się z nasion roślin, ziemi, nawozów i garnka, ale można to wszystko kupić pojedynczo lub nawet znaleźć się na działce. Dzieci bardzo lubią opiekować się roślinami, tym bardziej, gdy są one uprawiane własnymi rękami. A jeśli będziesz nie tylko obserwować rozwój siewek, ale i zaglądać do książki o botanice, to dziecko uczy się wielu nowych rzeczy i być może zainteresuje się tym tematem. Kiedy pójdzie do szkoły, to będzie łatwiej dawać lekcje dla świata. Poza tym, jak dziecko nauczy się opiekuńczości i odpowiedzialności.
Pakować prezenty

Zainteresowanie pakowania prezentów pojawia się u wszystkich dzieci w różnym wieku, ale jeśli twoje dziecko już rozumie, że dawanie prezentów jest również mile, jak i otrzymywać je, to nadszedł czas aby przedstawić go w opakowania treści. Dziecko na początku może ci pomóc wybrać papier, a potem przeciąć ją i przyklejać taśmę. W Internecie jest wiele pomysłów na to, jak pięknie i starannie zapakować prezent, więc śmiało ich używać. Dziecko w ten sposób uczy się dokładności, wytrwałości. Przy okazji, pakowanie prezentów — świetny sposób na rozwój motoryki u dzieci młodszych, więc przyciągnąć do tego zawodu nawet najmłodszych.
Gotować proste dania

Jeśli twoje dziecko ma już 4 lata, to proś, by ci pomóc przygotować posiłek. Ufaj mu jakąś prostą pracę i nie martw się, gdy on coś lub brudzi, bo popełnia błędy, uczy się robić wszystko dokładnie i szybko. Jogurt z owocami — to doskonały przykład na śniadanie, wykonane własnymi rękami. Dzieci już w 4. roku życia mogą umieścić jogurt do miski, umyć owoce, do 6 lat mogą już coś pokroić pod kontrolą i zrobić kanapki. Do 7 lat dziecko może nauczyć się robić sałatka jarzynowa. Z 8-9 lat dzieci mogę zacząć korzystać z płytą pod nadzorem dorosłych. Najważniejsze, na co trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Naucz dziecko obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi lub gazową.

Wspólne gotowanie to świetny sposób na połączenie wypoczynku i utrwalania rodzinnych tradycji. Niech w twojej rodzinie, na przykład, zostanie podjęta wspólnie lepić pierogi i gotować pierożki z kapustą przed Nowym rokiem. Dzieci będą czekać do tego momentu nie mniej, niż samego święta.

Polecamy sklep: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak łóżeczko dziecięce  i materace dziecięce. Polecamy sklep Banaby.pl